Power Supply Onarımı

<< Geri Dön

Güç Kaynağı Kullanılırken Dikkat Edilecek Noktalar

Güç kaynaklan tüm bilgisayar sistemine elektrik verdiğinden dolayı sağlıklı bir sistem kullanımı açısından dikkat edilmesi gerekli en önemli parçaların başında geliyor. Bu noktalan şöyle sıralayabiliriz;

a) Birinci ve en önemli husus güç kaynağının gücünü yani elektriği kesinlikle topraklı bir hattan almalı. Aksi halde topraksız bir hattan gelen ve güç kaynağına giren elektrik o güç kaynağı ve sistemde elektrik kaçağına sebep olacak. Belli bir kullanımdan sonra güç kaynağı yanacaktır.

b) Güç kaynağı öncelikle kasaya iyi monte edilmiş ve yerinde oynamayacak şekilde olmalıdır.

c) Güç kaynağının ana kartla bağlantısı oldukça iyi yapılmış olmalıdır.

d) Güç kaynağının yeterli elektrik çıkış uçlarına sahip olmasıdır. Böylece kasa içersine yeni bir sürücü eklendiğinde güç problemi ortadan kalkar.

e) Güç kaynağının kasadaki konumu kesinlikle işlemcinin üzerine gelecek şekilde olmamalıdır. Çünkü bu konumda işlemci fanı yeterli soğutmayı sağlamak için gerekli hava dolaşımını sağlayamıyor. Dolayısı ile orada çabuk bir ısınma olayı meydana geliyor. Bu da sistemin sanki ortada bir sebep yokken kilitlenmesineveya bazen programlardan sebepsiz çıkış yada kapanmalara sebep oluyor. Çünkü bu durumda özellikle yeni ana kartlarda öngörülen işlemci ve sistem ısınma sınırlarına çok çabuk ulaşılıyor. Bu etki özellikle oyun programlarında kendini daha çok hissettiriyor. Bu durumu ana kart CD leri ile verilen Hardware Monitor programları ile kontrol etmek yaklaşık değerler elde ederek ısı değerlerini izlemek açısından iyi olur.

f) Güç kaynağının bulunduğu konum eğer duvara karşılık geliyorsa en az bir 30 cm boşluk bırakılacak şekilde olmalı. Böylece yeterli hava boşluğunu vermiş oluruz. Özellikle masa altına konan ve arkası tamamen kapalı masalara dayanmış kasalar yeterli sistem soğutmasını kesinlikle sağlayamaz.

g) Güç kaynağı yılda bir kez bir kompresör kullanılarak temizlenmelidir. Çünkü tozlarda güç kaynağının yeterli sistem soğutması yapmasını engellerler. Dolayısı ile sistemde ısınma problemlerine sebep olurlar. Bazı elektrik süpürgeleri (Dışa üfleyenler) de bu işi yapar.

h) Kasa içersinde güç kaynağının soğutmasına yardımcı olmak için ayrıca kasanın ön tarafında veya güç kaynağının altında belirtilen bir noktaya ekstra bir fan takılmalıdır. Bu genellikle işlemci ve ekran kartı üzerindeki fanların soğutmasına da yardımcı olacaktır. Yada slot fanlar kullanılabilir. Bunun için boş bin PCI yuva yeterlidir.

i) Çalışan güç kaynaklarının fanlarına kesinlikle dışarıdan bir nesne takılmamalıdır. Bu güç kaynağının bozulmasına sebep olur. Bürolardaki kullanımlarda buna özel önem verilmelidir.

Adres : Sırakapılar Mah.493 Sk.Gözde Pasajı No:6 (Atatürk Parkı Yanı) Denizli   Telefon : 0 258 241 26 61  Fax : 0 258 264 12 61